Milyen szankciók? Amerikai és uniós cégek több milliárd dollárt fizettek Oroszországnak
Sok vállalat a háború kitörése után is maradt Moszkvában, az ország legnagyobb külföldi adózói mind USA-érdekeltségek.
A multiknak dobott állami támogatás nem fog megtérülni az adófizetőknek, a magyar államnak. Évtizedek alatt talán.
„Eladósodásunk valódi oka a világgazdasági korszakváltás elmaradása, az elavult gazdaságszerkezet továbbcipelése, »beragadásunk« a köztestermék-szférában.
Említettem, hogy a magyar export importtartalma 80-82 százalék. Ez az adat önmagáért beszél. Mi megint azon gondolkodunk, miként lehetne újranyitni a szénbányákat, hogyan menthetjük meg a MAL Rt.-t, stb. Vagyis hogyan »fejlesszük« a nyersterméket termelő szektort. Természetesen az ilyen szerkezetű gazdaságot hiába dinamizáljuk, a termelési célú import meglódul, vagyis nem javul a külkereskedelmi mérleg.
A Mercedes-gyártáshoz, gumigyártáshoz, és így tovább tízmilliárdos állami támogatást adunk az adófizetők pénzéből. Ezenfelül ezek a cégek nem fizetnek adót. Mégis magas lesz a GDP-hez való hozzájárulásuk a bér- és amortizációs költségeken keresztül, amelyek a GDP részei. A profitot kiviszik, azt ne számoljuk bele a GDP-be, bár tudom, hogy statisztikailag a magyar GDP-ben számolják el, ami eleve megtévesztő.
Ezért a multiknak dobott állami támogatás nem fog megtérülni az adófizetőknek, a magyar államnak. Évtizedek alatt talán. De mindenki ujjongani fog, hogy a magyar GDP növekedéséhez milyen nagymértékben járultak hozzá ezek a cégek.
Ha ezt az állami támogatást a hazai kkv-szektor kapta volna, sokszorosan több munkahelyet teremtett volna, sokszorosan több adó- és járulékbevétele lenne az államnak.”